Pomiary oświetlenia ogólnego i na stanowiskach pracy
Oświetlenie jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących środowisko pracy i jest zaliczane do czynników uciążliwych. Powinno być tak dobrane, aby pracownik mógł wykonywać swoją pracę w sposób bezpieczny i efektywny przy jednoczesnym występowaniu komfortu widzenia.
W związku z tym, iż czynnik ten występuje na każdym stanowisku pracy, pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia oświetlenia zgodnego z polskimi normami, o czym stanowią również przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Niewłaściwe oświetlenie stanowiska pracy może doprowadzić do dolegliwości narządu wzroku, nadmiernego przemęczenia oraz złego samopoczucia, co w konsekwencji może się wiązać z pogłębieniem wad wzroku i spadkiem wydajności pracy.
Pomiary oświetlenia awaryjnego
Polskie przepisy stanowią, że w zakresie terminów przeglądów instalacje oświetlenia ewakuacyjnego są urządzeniami przeciwpożarowymi i w związku z tym są traktowane szczególnie, co wiąże się z tym, że podlegają przeglądom nie rzadziej niż co rok.
Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Z kolei normą regulującą warunki oświetlenia awaryjnego jest PN-EN 1838:2013 „Zastosowanie oświetlenia. Oświetlenie awaryjne”.
Wykonujemy pomiary natężenia oświetlenia oraz oświetlenia awaryjnego w zakładach pracy, firmach, instytucjach, szkołach, przedszkolach, żłobkach, obiektach użyteczności publicznej, powierzchniach handlowych, a także w każdym miejscu, które tego wymaga. Pomiarów dokonujemy tylko sprawdzonymi urządzeniami posiadającymi aktualne świadectwa kalibracji.